Přeskočit na hlavní obsah

Háčkovaný přehoz ze čtverečků granny squares

Asi jako mnoho z nás, i mně se poslední dobou zalíbily příze typu "cakes" nebo česky duhová klubíčka, která v jednom klubku sami střídají barvy. 


Chtěla jsem zkusit něco mimořádně místo pletení uháčkovat. A protože nejsem zatím nejzkušenější háčkařka a na šátek si ještě netroufám, řekla jsem si, že bych zkusila jednoduchou deku  či přehoz z "granny squeres". 


Vybírala jsem nejprve přízi. Přiznám se, že jsem nechtěla moc s vlnou, protože deku v ruce prát nechci. Zároveň jsem si vybírala i podle ceny, protože vydat za momentálně populární klubko 600-1000 Korun jsem prostě tentokrát nechtěla. Také jsem hledala pěkné k sobě ladící barvy, což byl kupodivu také docela problém. Nakonec jsem našla dobré řešení u české Vlniky, která také vyrábí tato klubka s názvem Duhová víla. Podle mého názoru mají krásné barvy, cena je přímo úžasná, protože za 150g klubko s 540m dáte asi 120 Korun. Jedná se o 100% akryl. 


Přiznám se, že se mi s touto přízí háčkovalo krásně. Není úplně tenká, což mi vyhovuje.
Použila jsem háček číslo 3.5 a  celkem 3 klubka. Na začátku a na konci je barva 109, uprostřed klubko barvy 108, které k sobě krásně ladí. 

Deku jsem chtěla obdélníkovou ne čtvercovou, takže jsem si pomohla tak, že jsem nejprve uháčkovala dva stejné čtverce a ty jsem pak sešila dohromady, aby vytvořily počáteční obdélník.


Pak už jsem postupovala klasicky pořád kolem dokola tři dlouhé sloupky 2 řetízková oka. Na rohu do stejné mezery dvě sady po třech dlouhých sloupcích mezi nimi dvě řetízková oka.


Bylo to opravdu moc příjemné a relaxační háčkování. Nemusíte u toho přemýšlet, prostě jedete stále dál:) Můžete při tom i klidně koukat na tv nebo něco poslouchat, granny squeres je vděčný a jednoduchý vzor, který zvládnou hravě i začátečnice.


Deka mi ze tří klubek nakonec vyšla zhruba 100 x 130 cm. 


  

Komentáře

  1. Skvělý článek, zrovna jsem si pořídila také duhovou vílu, takže díky za inspiraci. :) Katy

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji Katko. Jsem ráda, že jsem inspirovala ;)

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kolik příze potřebuji na šátek, svetr aneb anglické dělení přízí

Pokud se nějakou dobu pohybujete po internetu, jistě jste si všimli, že v prostředí na západ od nás se příze nepopisují všeobecnými označeními typu střední síla, tenká, klasická atd, ale že se dělí podle jasně daných kritérií do několika kategorií.


Tyto kategorie vám můžou pomoct s tím, jakou přízi použít na jaký výrobek, jaký bude mít příze vzorek (kolik ok), jaké k ní potřebujete jehlice, kolik této příze budete potřebovat, ale i třeba jak dlouho vám bude pletení trvat. Skutečně toto vše vyčtete jen z pouhého pohledu na název kategorie. Pojďme si tedy povědět, jak na to.

Základní rozdělení je následující (v aj se toto nazývá Standard Yarn Weight System). Berte prosím tabulku jako orientační, tak jak jsem se s rozdělením nejčastěji setkala já. Jsou i jiné, podrobnější, taky se mírně liší systém anglický od amerického a podobně. Pro základní přehled však takto postačuje.
název
vhodná na
metráž na 100g přadeno
jehlice
vzorek na 10cm


lace
jemné šály, krajky

Návod na pletenou čepici pro muže

Nevím jak váš muž, ale ten můj neustále ztrácí čepice. Pak dostane rýmu a je často protivný. Navíc je v čapkách docela vybíravý. Čepice nesmí mít pokud možno žádný "rádoby" módní vzor a hlavně musí být černá. Abych předešla domácí neshodě, naučila jsem se plést super jednoduché a rychlé pánské čapky.  Návod si můžete přečíst níže. 

materiály: cca 130m středně silné příze (takové, co má na 100g asi 180-200m), já např. používám Limu od Dropsu 2 přadena
jehlice: 4mm kruhové nebo ponožkové (na kterých se vám líp plete dokola)
vzorek: 20ok na 10cm pleteno vzorem 2hladce x 2 obratce
výsledná velikost: cca 25cm výška, šířka cca 50-57cm (čepice se hodně natáhne, z mé zkušenosti jde na hlavu jak 54cm tak 58cm v obvodu)Nahodíme 88ok.
Spojíme pro pletení dohromady a na začátek si můžeme vložit značítko. Bude se nám pak lépe hledat, kde začít tvarování vršku čepice.
Řada 1: Pleteme žerzej 2x2 : 2 hladce, 2 obratce – opakujeme až do konce řady.
Opakujeme tuto řadu asi po 20cm. 

Dále následuje …

Návod na ponožky od prstů nahoru - I.díl

Dnes mám pro vás I. díl návodu na pletení ponožek od prstů nahoru v jednom kuse na kruhových jehlicích, tedy tak, jak je pletu já. Tento způsob se mi zatím osvědčil nejvíc. Je jednoduchý, pata se plete, když  k ní dojdete, nic nedoplétáte ani nezašíváte a téměř ani nepočítáte, takže skutečně doporučuji i pro začátečnice.

materiály: 300-400m ponožkové příze (v aj sock nebo fingering, ale lépe s přídavkem nylonu, pak ponožky déle vydrží) většinou je to jedno 100g klubko. Ale něco vám zbyde, podle velikosti ponožek. 
1x kruhové jehlice velikosti 2mm (můžete použít i větší, pokud vám to vyhovuje lépe, jen bude pravděpodobně třeba upravit počet ok podle podle popisu níže). Můžete použít i ponožkové jehlice, ale budete mít pravděpodobně problém při nahazování ok, protože tyto jehlice jsou nepružné. Mně osobně se lépe nahazuje na kruhovky, ale záleží to samozřejmě na vás. Používám jehlice 80 nebo 100cm dlouhé.
2 -4 značítka (můžete místo nich použít kousek jinak barevné příze), budete si po…