Přeskočit na hlavní obsah

Návod na ponožky od prstů nahoru - II.díl

V minulém díle jsme se naučily nahazovat od prstů a upletly jsme až k místu, kde budeme začínat patu. Upozorňovala jsem, že je třeba při práci k tomuto místu spíše pleteninu natahovat, aby vám ponožka pak dobře seděla a nebyla volná.Patu budeme plést jen na polovině ok. Druhou polovinu ponecháme na druhé jehlici  a zatím si je nebudeme všímat. Jak jsem psala v minulém díle, mám nahozeno celkem 60 ok, tedy patu budu plést na 30 okách. Mám je už od začátku vymezena dvěma značítky. Teď budeme potřebovat ještě dvě další.Pro tvarování paty budeme používat tzv. krátké řady. Ty se můžou plést různými způsoby. Já používám jednoduchý způsob, který se v aj nazývá german short rows (tedy německé krátké řady). Popis máte dole rozepsaný včetně obrázků. Raději však ještě dodávám dvě videa, které jsem k tomu našla a kde je to krásně vidět:
První video
Druhé video


1. řada (lícová): Pleteme hladce k poslednímu oku. Práci otočíme na rub. Poslední upletené oko vrátíme na pravou jehlici s nití ve předu (před tímto okem). Nit přetočíme vrchem přes jehlici, čímž se vytvoří "dvojité oko". Niť dáme zpět dopředu a dále budeme plést obratce na rubové straně.
Měly bychom teď vidět dvě nitě (dvě nožičky) od tohoto oka ne jen jednu, jako mají ostatní běžně upletená oka. (Máme tedy na pravé jehlici směrem od značítka vlevo jedno běžné neupletené oko a vedle něj jedno DO (dvojité oko = má dvě nožičky).

2. řada (rubová): Pokračujeme tedy obratce zase zpět až k poslednímu oku před značítkem. Práci otočíme na líc. Poslední upletené oko vrátíme na pravou jehlici s nití dopředu zprava před okem. Podobně jako v rubové řadě, nit přetočíme přes jehlici dozadu, čímž vytvoříme DO (dvě nožičky u oka) a dále pleteme hladce zase lícovou stranu.


3. řada: Hladce k DO, otočíme, vytvoříme DO.
4. řada: Obratce k DO, otočíme, vytvoříme DO.

Tyto dvě poslední řady střídáme, pokud nemáme na každé straně 1/3 ok upletenou (jsou z nich DO). Ukončíme řadou rubovou a otočíme na líc. Uprostřed nám zbyde 1/3 neupletených ok. Např. když pletu na 30 okách, budu mít od značítka jedno běžné oko, pak 9 DO, pak uprostřed 10 ještě neupletených ok, pak 9 DO, 1 běžné oko (celkem tedy 30).


Jsme na lícové straně. Pleteme hladce 10 ok uprostřed, pak vložíme značítko (jsme před prvním DO). Toto první DO upleteme hladce tzn. obě nožičky tohoto oka upleteme spolu hladce jako jedno oko (můžete ho uplést za zadní nit, je to jednodušší). Dále pokračujeme stejně tzn. všechna následující DO upleteme hladce vždy obě nožičky spolu jako jedno oko. Až se dostaneme k poslednímu neupletenému běžnému oku, upleteme ho hladce, otočíme práci, poslední oko přesuneme na pravou jehlici a vytvoříme DO.


Jsme na rubové straně. Pleteme obratce ke značítku, posuneme značítko, pleteme obratce prostředních 10 ok. Vložíme značítko (před sebou máme zase DO). Všechny další DO upleteme obratce zase vždy za obě nožičky jedno oko.  Poslední je zase běžné oko, upleteme ho obratce, práci otočíme na líc, poslední oko přesuneme na pravou jehlici a vytvoříme DO (zůstane na pravé jehlici).


Jsme na lícové straně. Pleteme hladce ke značítku, posuneme značítko, pleteme hladce k dalšímu značítku, posuneme značítko. Jedno oko hladce, práci otočíme, vytvoříme DO. Obratce zpět, posuneme značítko, obratce ke druhému značítku, jedno oko obratce, práci otočíme, vytvoříme DO (zůstane na pravé jehlici). zpět hladce.


Dále pracujeme takto:
1. Hladce, posuneme značítko, hladce, posuneme značítko, upleteme hladce DO za obě nožičky jako jedno oko, první oko po DO hladce, otočíme práci, poslední oko přesuneme na pravou jehlici, vytvoříme DO, zpět obratce.


2. Obratce ke značítku, posuneme značítko, obratce ke značítku, posuneme značítko, obratce včetně DO, první oko po DO obratce, práci otočíme, posední oko přesuneme na pravou jehlici, vytvoříme DO, zpět hladce....Tyto dvě řady opakujeme, dokud jsme neupletly všechna zbývající oka až na konec jehlice (poslední oko je DO, takže tady končíme předposledním okem, otočíme, vytvoříme DO). Končíme rubovou řadou a otočíme na líc. Na pravé jehlici máme dvě DO, pak máme běžná oka a na konci levé jehlice máme taky dvě DO. Pata je tímto hotová.Dále pokračujeme na lícové straně běžným způsobem hladce dokola. Když dojdeme k DO, upleteme je hladce jako ty předchozí za obě nožičky vždy jedno oko a pokračujeme i na druhou polovinu ok, která doteď byla ponechaná ladem. Při této první řadě můžeme vyndat všechna značítka, nebo si ponecháme jen jedno, které označuje začátek řady.

Teď už zbývá jen pokračovat v práci běžně dokola až kam chceme mít ponožku dlouhou.

Tip: Pokud budete plést tímto způsobem ponožky se vzorem, doporučuji než začnete po upletení paty pokračovat nahoru a budete chtít začít plést vzorem i zadní část ponožky, pleťte ještě asi 2cm ponožku i vzadu jen hladce. Ponožku to zpevní a bude vám pak na noze lépe držet stejně, jako drží kupované ponožky.

 Posledních 5cm pletu pružným vzorem 2x2.  Doporučuji zakončit velmi volně, aby vám prošel ponožkou nárt.

Pokud vám volné zakončování moc nejde, zkuste tento způsob:  2 oka hladce, přesunout 2 oka zpět na pravou jehlici, "splést 2 oka dohromady, 1 oko hladce, 2 oka zpět na levou jehlici" - opakujeme do konce.
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kolik příze potřebuji na šátek, svetr aneb anglické dělení přízí

Pokud se nějakou dobu pohybujete po internetu, jistě jste si všimli, že v prostředí na západ od nás se příze nepopisují všeobecnými označeními typu střední síla, tenká, klasická atd, ale že se dělí podle jasně daných kritérií do několika kategorií.


Tyto kategorie vám můžou pomoct s tím, jakou přízi použít na jaký výrobek, jaký bude mít příze vzorek (kolik ok), jaké k ní potřebujete jehlice, kolik této příze budete potřebovat, ale i třeba jak dlouho vám bude pletení trvat. Skutečně toto vše vyčtete jen z pouhého pohledu na název kategorie. Pojďme si tedy povědět, jak na to.

Základní rozdělení je následující (v aj se toto nazývá Standard Yarn Weight System). Berte prosím tabulku jako orientační, tak jak jsem se s rozdělením nejčastěji setkala já. Jsou i jiné, podrobnější, taky se mírně liší systém anglický od amerického a podobně. Pro základní přehled však takto postačuje.
název
vhodná na
metráž na 100g přadeno
jehlice
vzorek na 10cm


lace
jemné šály, krajky

Návod na pletenou čepici pro muže

Nevím jak váš muž, ale ten můj neustále ztrácí čepice. Pak dostane rýmu a je často protivný. Navíc je v čapkách docela vybíravý. Čepice nesmí mít pokud možno žádný "rádoby" módní vzor a hlavně musí být černá. Abych předešla domácí neshodě, naučila jsem se plést super jednoduché a rychlé pánské čapky.  Návod si můžete přečíst níže. 

materiály: cca 130m středně silné příze (takové, co má na 100g asi 180-200m), já např. používám Limu od Dropsu 2 přadena
jehlice: 4mm kruhové nebo ponožkové (na kterých se vám líp plete dokola)
vzorek: 20ok na 10cm pleteno vzorem 2hladce x 2 obratce
výsledná velikost: cca 25cm výška, šířka cca 50-57cm (čepice se hodně natáhne, z mé zkušenosti jde na hlavu jak 54cm tak 58cm v obvodu)Nahodíme 88ok.
Spojíme pro pletení dohromady a na začátek si můžeme vložit značítko. Bude se nám pak lépe hledat, kde začít tvarování vršku čepice.
Řada 1: Pleteme žerzej 2x2 : 2 hladce, 2 obratce – opakujeme až do konce řady.
Opakujeme tuto řadu asi po 20cm. 

Dále následuje …

Návod na ponožky od prstů nahoru - I.díl

Dnes mám pro vás I. díl návodu na pletení ponožek od prstů nahoru v jednom kuse na kruhových jehlicích, tedy tak, jak je pletu já. Tento způsob se mi zatím osvědčil nejvíc. Je jednoduchý, pata se plete, když  k ní dojdete, nic nedoplétáte ani nezašíváte a téměř ani nepočítáte, takže skutečně doporučuji i pro začátečnice.

materiály: 300-400m ponožkové příze (v aj sock nebo fingering, ale lépe s přídavkem nylonu, pak ponožky déle vydrží) většinou je to jedno 100g klubko. Ale něco vám zbyde, podle velikosti ponožek. 
1x kruhové jehlice velikosti 2mm (můžete použít i větší, pokud vám to vyhovuje lépe, jen bude pravděpodobně třeba upravit počet ok podle podle popisu níže). Můžete použít i ponožkové jehlice, ale budete mít pravděpodobně problém při nahazování ok, protože tyto jehlice jsou nepružné. Mně osobně se lépe nahazuje na kruhovky, ale záleží to samozřejmě na vás. Používám jehlice 80 nebo 100cm dlouhé.
2 -4 značítka (můžete místo nich použít kousek jinak barevné příze), budete si po…