Přeskočit na hlavní obsah

Svetry zadarmo

Tedy ne svetry, ale návody na svetry. Často dostávám dotazy, kde že se dají sehnat návody na ty krásné svetry, co pletu. Nejlépe zadarmo. Bohužel vás musím zklamat, většinu svetrů, co mám, jsem pletla z placených návodů, které jsem si zakoupila na Ravelry.

Návody na svetry zdarma se sehnat dají a je jich hodně. Jde o to, aby ty svetry pak nevypadaly jako pytle ze 70. let, což tak většinou bývá. Našla jsem proto několik míst, kde se často dají sehnat návody na svetry moderní, pěkně vypadající, které odpovídají velikosti modelky a návod je srozumitelně napsaný. Návody jsou samozřejmě v angličtině.  Myslím, že plést podle aj návodu zvládnete, bývají totiž dost polopatické, kde každá řada je detailně rozepsána. Američanky většinou nejsou milovnicemi složitých tabulek, a o každé chybě se hned na diskuzním fóru mnoho mluví.

Nahoru na lištu vám ještě příště přidám seznam pletařských značek a odkazů na návody a tutorialy, který budu postupně doplňovat.

Nejdříve projdeme Ravelry, protože je to nejjednodušší a dají se tu najít opravdu krásné vzory. Pokud na Ravelry zaregistrovaná nejste nebo se registrovat nechcete, tak prosím přeskočte na další část níže. Vybrala jsem jen pár, které mně zaujaly, ale samozřejmě můžete narazit i a mnoho dalších.

 on the beach je návod od mé oblíbené návrhářky Isabell Kraemer. je to skutečně jednoduchý návod na skvěle vypadající letní svetřík z tenčí příze, pletený odshora dolů v jednom kuse na kruhových jehlicích.


 Simple summer Tweed Top-Down V-Neck je od Heidi Kirrmaier, jednoduchý, dobře vypadá na jakékoliv postavě, pletený silnější přízí, takže je to rychlé pletení. Můžete například použít i silnější rostlinnou přízi, jako je bavlna nebo len.


 Flax je od tincanknits, ze středně silné příze klasiky, která bude rychle přibývat. Pletený opět shora dolů. Návod je pro všechny velikosti od malých mimin až po chlapy. 


Další internetový zdroj pro mnoho snadných návodů zdarma je například server Kntty.com stačí nahoře kliknout na pattern library a zadat si, jaký návod hledáte.
Namátkou jsem vybrala třeba tento:
 Beatnik od Norah Gaughan, velmi známá návrhářka, svetr je pletený na díly z příze střední síly ( v aj - worsted). Klasický copánkový svetr, ale v moderním pojetí. 


Dál tu mám opět od Isabell Kraemer její návrh pro firmu Katia.
 Dokola pletený z příze střední síly, opět velmi jednoduchý a rozepsaný návod stáhnete zdarma ze stránek Katii. Odkaz máte ve fotce.


Dál bych vám poradila stránku firmy Purl Soho. Najdete na ní mnoho krásných, moderních návodů, které jsou často ke stažení zdarma. Jsou to návody, jak na pletené výrobky tak i háčkované. Nejenom oblečení, ale i všelijaké doplňky, tašky a podobně.
 Vybrala jsem klasický pulovr z tenčí vlny (z tzv. ponožkové), který uplete opět dokola shora dolů v jednom kuse. Návod je velmi snadný a je u něj mnoho obrázků a odkazů na návodná videa.


Poslední, na který jsem si vzpomněla, jsou stránky výrobce přízí Berocco. Opět mnoho krásných návodů. V návodech bude uvedena jejich příze, kterou ale bez problému lze nahradit přízí stejné síly a podobného složení. Například krásný copánkový kabátek: 
 Aidez  je ze silné příze  a dal by se uplést třeba z Andes od Dropsu. Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kolik příze potřebuji na šátek, svetr aneb anglické dělení přízí

Pokud se nějakou dobu pohybujete po internetu, jistě jste si všimli, že v prostředí na západ od nás se příze nepopisují všeobecnými označeními typu střední síla, tenká, klasická atd, ale že se dělí podle jasně daných kritérií do několika kategorií.


Tyto kategorie vám můžou pomoct s tím, jakou přízi použít na jaký výrobek, jaký bude mít příze vzorek (kolik ok), jaké k ní potřebujete jehlice, kolik této příze budete potřebovat, ale i třeba jak dlouho vám bude pletení trvat. Skutečně toto vše vyčtete jen z pouhého pohledu na název kategorie. Pojďme si tedy povědět, jak na to.

Základní rozdělení je následující (v aj se toto nazývá Standard Yarn Weight System). Berte prosím tabulku jako orientační, tak jak jsem se s rozdělením nejčastěji setkala já. Jsou i jiné, podrobnější, taky se mírně liší systém anglický od amerického a podobně. Pro základní přehled však takto postačuje.
název
vhodná na
metráž na 100g přadeno
jehlice
vzorek na 10cm


lace
jemné šály, krajky

Návod na pletenou čepici pro muže

Nevím jak váš muž, ale ten můj neustále ztrácí čepice. Pak dostane rýmu a je často protivný. Navíc je v čapkách docela vybíravý. Čepice nesmí mít pokud možno žádný "rádoby" módní vzor a hlavně musí být černá. Abych předešla domácí neshodě, naučila jsem se plést super jednoduché a rychlé pánské čapky.  Návod si můžete přečíst níže. 

materiály: cca 130m středně silné příze (takové, co má na 100g asi 180-200m), já např. používám Limu od Dropsu 2 přadena
jehlice: 4mm kruhové nebo ponožkové (na kterých se vám líp plete dokola)
vzorek: 20ok na 10cm pleteno vzorem 2hladce x 2 obratce
výsledná velikost: cca 25cm výška, šířka cca 50-57cm (čepice se hodně natáhne, z mé zkušenosti jde na hlavu jak 54cm tak 58cm v obvodu)Nahodíme 88ok.
Spojíme pro pletení dohromady a na začátek si můžeme vložit značítko. Bude se nám pak lépe hledat, kde začít tvarování vršku čepice.
Řada 1: Pleteme žerzej 2x2 : 2 hladce, 2 obratce – opakujeme až do konce řady.
Opakujeme tuto řadu asi po 20cm. 

Dále následuje …

Návod na ponožky od prstů nahoru - I.díl

Dnes mám pro vás I. díl návodu na pletení ponožek od prstů nahoru v jednom kuse na kruhových jehlicích, tedy tak, jak je pletu já. Tento způsob se mi zatím osvědčil nejvíc. Je jednoduchý, pata se plete, když  k ní dojdete, nic nedoplétáte ani nezašíváte a téměř ani nepočítáte, takže skutečně doporučuji i pro začátečnice.

materiály: 300-400m ponožkové příze (v aj sock nebo fingering, ale lépe s přídavkem nylonu, pak ponožky déle vydrží) většinou je to jedno 100g klubko. Ale něco vám zbyde, podle velikosti ponožek. 
1x kruhové jehlice velikosti 2mm (můžete použít i větší, pokud vám to vyhovuje lépe, jen bude pravděpodobně třeba upravit počet ok podle podle popisu níže). Můžete použít i ponožkové jehlice, ale budete mít pravděpodobně problém při nahazování ok, protože tyto jehlice jsou nepružné. Mně osobně se lépe nahazuje na kruhovky, ale záleží to samozřejmě na vás. Používám jehlice 80 nebo 100cm dlouhé.
2 -4 značítka (můžete místo nich použít kousek jinak barevné příze), budete si po…