Přeskočit na hlavní obsah

Sežerou mi svetr moli?





Nedávno jsem od zákaznice dostala dotaz, jestli mám nějaký trik, jak uchovávat pleteniny, aby byly v bezpečí před moly.

Přiznám se, že se mi to ještě nestalo, abych měla ve vlnách nebo ve svetrech havěť. A to  mám pletenin i přízí opravdu hodně.

Stalo se mi jednou, že jsem měla moli v surové vlně. Vlna byla jen tak v pytlích, nepraná a špinavá vším nehezkým, co z ovce prostě normálně s vlnou přijde. Byla to samozřejmě moje chyba. Přes varování jsem měla vlny prostě moc.


Co se týče mých zkušeností, používám:
1) Kousky cedrového dřeva. Tohle “exotické” dřevo zvláštně voní a moli odpuzuje, koupila jsem jako cca 2 cm kuličky v jednom internetovém obchodě (10 kousků mě vyšlo asi na 130.-Kč)



2) Levandule, kterou si běžně vypěstujete na zahradě (nebo určitě i za oknem). Mě tedy roste, jak plevel. Stačí na konci léta nastříhat, zašít do malých polštářků a máte další přírodní odpuzovadlo breberek.



3) Do mrazáku s breberkami. Když už moli doma máte, často napadnou ten nej nej svetr, který máte doma. Co s tím? Zabalit do igelitového pytlíku a na pár dní do mrazáku. Tam můžete ostatně schovávat svetry i preventivně. Pokud tedy máte dostatek místa, což u nás bohužel nehrozí.



4) Nemějte toho doma tolik. Vím, že to zní hrozně, ale má to cosi do sebe. Zvláště dnes v době, kdy je tak populární snižovat spotřebu, recyklovat a spokojit se s málem.



5) Pro přadlenky: Surovou vlnu vyprat, co nejdříve. Moli podle mě rádi zatuchlinu, smrádek a teplíčko. Tak jim to pokud možno nedopřejte.

Jaké máte zkušenosti vy? Máte nějaký svůj trik, jak zatočit s havětí? Napište nám to. Víc hlav, víc ví.

Komentáře

  1. Je zajímavé, že na určitý typ příze moli jdou a druhý nechávají na pokoji. Já měla třeba vlněné vesty, které nechali na pokoji a vedle toho svetry, které jim zase naopak náramně chutnali. Ale ty svetry byly domácí a vesty byly kupované, tak to možná bylo něčím naimpregnované. Zase tak dobře tomu nerozumím. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mám stejnou zkušenost. Něco jim určitě chutná víc. Hlavně mi přijde, že čím dražší materiál tím víc chutná :) Taky mám někdy problém, jak poznat mola od obyčejné murky nebo motýlka a tak to často odnese i ten "nevinný":))

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kolik příze potřebuji na šátek, svetr aneb anglické dělení přízí

Pokud se nějakou dobu pohybujete po internetu, jistě jste si všimli, že v prostředí na západ od nás se příze nepopisují všeobecnými označeními typu střední síla, tenká, klasická atd, ale že se dělí podle jasně daných kritérií do několika kategorií. Tyto kategorie vám můžou pomoct s tím, jakou přízi použít na jaký výrobek, jaký bude mít příze vzorek (kolik ok), jaké k ní potřebujete jehlice, kolik této příze budete potřebovat, ale i třeba jak dlouho vám bude pletení trvat. Skutečně toto vše vyčtete jen z pouhého pohledu na název kategorie. Pojďme si tedy povědět, jak na to. Základní rozdělení je následující (v aj se toto nazývá Standard Yarn Weight System). Berte prosím tabulku jako orientační, tak jak jsem se s rozdělením nejčastěji setkala já. Jsou i jiné, podrobnější, taky se mírně liší systém anglický od amerického a podobně. Pro základní přehled však takto postačuje. název vhodná na metráž na 100g

Návod na pletenou čepici pro muže

Nevím jak váš muž, ale ten můj neustále ztrácí čepice. Pak dostane rýmu a je často protivný. Navíc je v čapkách docela vybíravý. Čepice nesmí mít pokud možno žádný "rádoby" módní vzor a hlavně musí být černá. Abych předešla domácí neshodě, naučila jsem se plést super jednoduché a rychlé pánské čapky.  Návod si můžete přečíst níže.  materiály: cca 130m středně silné příze (takové, co má na 100g asi 180-200m), já např. používám Limu od Dropsu 2 přadena jehlice: 4mm kruhové nebo ponožkové (na kterých se vám líp plete dokola) vzorek: 20ok na 10cm pleteno vzorem 2hladce x 2 obratce výsledná velikost: cca 25cm výška, šířka cca 50-57cm (čepice se hodně natáhne, z mé zkušenosti jde na hlavu jak 54cm tak 58cm v obvodu) Nahodíme 88ok. Spojíme pro pletení dohromady a na začátek si můžeme vložit značítko. Bude se nám pak lépe hledat, kde začít tvarování vršku čepice. Řada 1: Pleteme žerzej 2x2 : 2 hladce, 2 obratce – opakujeme až do konc

Svetry zadarmo

Tedy ne svetry, ale návody na svetry. Často dostávám dotazy, kde že se dají sehnat návody na ty krásné svetry, co pletu. Nejlépe zadarmo. Bohužel vás musím zklamat, většinu svetrů, co mám, jsem pletla z placených návodů, které jsem si zakoupila na Ravelry. Návody na svetry zdarma se sehnat dají a je jich hodně. Jde o to, aby ty svetry pak nevypadaly jako pytle ze 70. let, což tak většinou bývá. Našla jsem proto několik míst, kde se často dají sehnat návody na svetry moderní, pěkně vypadající, které odpovídají velikosti modelky a návod je srozumitelně napsaný. Návody jsou samozřejmě v angličtině.  Myslím, že plést podle aj návodu zvládnete, bývají totiž dost polopatické, kde každá řada je detailně rozepsána. Američanky většinou nejsou milovnicemi složitých tabulek, a o každé chybě se hned na diskuzním fóru mnoho mluví. Nahoru na lištu vám ještě příště přidám seznam pletařských značek a odkazů na návody a tutorialy, který budu postupně doplňovat. Nejdříve projdeme Ravelry, protože