Přeskočit na hlavní obsah

Můj příběhJmenuji se Iva Kozová a žiju v malé vesnici (místní by řekli jaká vesnice? město jsme! jedno z nejmenších u nás pravda) uprostřed lesů kousek za Prahou. Už několik let se zabývám ručními pracemi a to hlavně předením na kolovrátku. Hodně pletu a poslední dobou se také pokouším obnovit svůj vztah s háčkem.

Máme s mužem 3 děti. Dál u nás žijí 2 kočky a jeden kocour a jeden pes, ti si ale všichni myslí, že jsou taky lidi a podle toho se chovají.

Miluji vlnu pro mnoho jejích unikátních vlastností, jichž umělá vlákna nikdy nedosáhla, ať se výrobci snaží sebevíc. Jsem skoro "sběratelka" přízí. Málokdy se stane, že nějaké zajímavé odolám. Většinou dávám přednost vláknům přírodním, ale stane se, že vyzkouším i nějakou zajímavou umělinu.

Pletu, protože mi to uklidňuje mysl a pocit, že můžu nosit něco, co jsem si sama vyrobila, je moc příjemný. Ráda bych se podělila o své nadšení s vámi.


Komentáře

 1. milá paní Ivo, díky že jste se do toho znovu pustila a začala psát blog, co děláte je mi blízké a vždycky, když jedu vlakem přes vaši vesnici ( ehm. město), tak na vás myslím. už jsem si párkrát udělala radost vlnkou z vaší produkce a vždy jsem si pletení i předení moc užila....mějte se krásně, zdravím v Moravy....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá přadlenko, děkuji vám, že jste si mě znovu našla. Budu moc ráda, když u mně najdete trochu zábavy a snad i inspirace. Přeji vám krásný den!

   Vymazat
 2. Ivo, mas to moc pekny, skoda,ze ja jsem takovy drevo :)) Maruska G.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju ti Marry. A nejsi žádný dřevo:) Jde jen o cvik. Cvičení dělá mistra :)) Já pletu prakticky pořád, i ve frontě na křižovatce, u doktora, na třídní schůzce, na návštěvě u tchýně.....vo tom to je:)

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kolik příze potřebuji na šátek, svetr aneb anglické dělení přízí

Pokud se nějakou dobu pohybujete po internetu, jistě jste si všimli, že v prostředí na západ od nás se příze nepopisují všeobecnými označeními typu střední síla, tenká, klasická atd, ale že se dělí podle jasně daných kritérií do několika kategorií.


Tyto kategorie vám můžou pomoct s tím, jakou přízi použít na jaký výrobek, jaký bude mít příze vzorek (kolik ok), jaké k ní potřebujete jehlice, kolik této příze budete potřebovat, ale i třeba jak dlouho vám bude pletení trvat. Skutečně toto vše vyčtete jen z pouhého pohledu na název kategorie. Pojďme si tedy povědět, jak na to.

Základní rozdělení je následující (v aj se toto nazývá Standard Yarn Weight System). Berte prosím tabulku jako orientační, tak jak jsem se s rozdělením nejčastěji setkala já. Jsou i jiné, podrobnější, taky se mírně liší systém anglický od amerického a podobně. Pro základní přehled však takto postačuje.
název
vhodná na
metráž na 100g přadeno
jehlice
vzorek na 10cm


lace
jemné šály, krajky

Návod na pletenou čepici pro muže

Nevím jak váš muž, ale ten můj neustále ztrácí čepice. Pak dostane rýmu a je často protivný. Navíc je v čapkách docela vybíravý. Čepice nesmí mít pokud možno žádný "rádoby" módní vzor a hlavně musí být černá. Abych předešla domácí neshodě, naučila jsem se plést super jednoduché a rychlé pánské čapky.  Návod si můžete přečíst níže. 

materiály: cca 130m středně silné příze (takové, co má na 100g asi 180-200m), já např. používám Limu od Dropsu 2 přadena
jehlice: 4mm kruhové nebo ponožkové (na kterých se vám líp plete dokola)
vzorek: 20ok na 10cm pleteno vzorem 2hladce x 2 obratce
výsledná velikost: cca 25cm výška, šířka cca 50-57cm (čepice se hodně natáhne, z mé zkušenosti jde na hlavu jak 54cm tak 58cm v obvodu)Nahodíme 88ok.
Spojíme pro pletení dohromady a na začátek si můžeme vložit značítko. Bude se nám pak lépe hledat, kde začít tvarování vršku čepice.
Řada 1: Pleteme žerzej 2x2 : 2 hladce, 2 obratce – opakujeme až do konce řady.
Opakujeme tuto řadu asi po 20cm. 

Dále následuje …

Návod na ponožky od prstů nahoru - I.díl

Dnes mám pro vás I. díl návodu na pletení ponožek od prstů nahoru v jednom kuse na kruhových jehlicích, tedy tak, jak je pletu já. Tento způsob se mi zatím osvědčil nejvíc. Je jednoduchý, pata se plete, když  k ní dojdete, nic nedoplétáte ani nezašíváte a téměř ani nepočítáte, takže skutečně doporučuji i pro začátečnice.

materiály: 300-400m ponožkové příze (v aj sock nebo fingering, ale lépe s přídavkem nylonu, pak ponožky déle vydrží) většinou je to jedno 100g klubko. Ale něco vám zbyde, podle velikosti ponožek. 
1x kruhové jehlice velikosti 2mm (můžete použít i větší, pokud vám to vyhovuje lépe, jen bude pravděpodobně třeba upravit počet ok podle podle popisu níže). Můžete použít i ponožkové jehlice, ale budete mít pravděpodobně problém při nahazování ok, protože tyto jehlice jsou nepružné. Mně osobně se lépe nahazuje na kruhovky, ale záleží to samozřejmě na vás. Používám jehlice 80 nebo 100cm dlouhé.
2 -4 značítka (můžete místo nich použít kousek jinak barevné příze), budete si po…